Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon je jednou z najznámejších a najrozšírenejších odrôd červeného hrozna na svete, známa pre svoje silné, komplexné vína. Tu je niekoľko zaujímavostí o tejto odrode:

  1. Pôvod: Cabernet Sauvignon je prirodzený kríženec medzi Cabernet Franc a Sauvignon Blanc. Tento kríženec vznikol náhodne v juhozápadnej Francúzsku v 17. storočí.

  2. Charakteristiky Vína: Vína z Cabernet Sauvignon sú známe svojou hlbokou farbou, vysokým obsahom tanínov a schopnosťou dobre starnúť. Majú bohaté arómy čiernych ríbezlí, červených a čiernych čerešní, a často sú obohatené o tóny cédru, tabaku, korenia, a vanilky, najmä ak boli zrené v dubových sudoch.

  3. Pestovanie: Cabernet Sauvignon je považovaný za pomerne ľahký na pestovanie, čo prispieva k jeho popularite. Táto odroda preferuje teplejšie klima a dobre odvodnené pôdy. Je odolná voči mnohým bežným chorobám viniča.

  4. Globálny Výskyt: Aj keď má svoje korene vo Francúzsku, Cabernet Sauvignon je pestovaný po celom svete, v krajinách ako USA (najmä v Kalifornii), Austrália, Čile, Južná Afrika a Argentína.

  5. Využitie v Zmesiach: Cabernet Sauvignon je často zmiešaný s inými odrôdami, ako je Merlot a Cabernet Franc, na vytvorenie komplexnejších a viacvrstvových vín. Tieto zmesi sú zvlášť populárne v Bordeaux, kde je Cabernet Sauvignon jednou z dominantných odrôd.

  6. Gastronomické Spojenia: Vína z Cabernet Sauvignon sú vynikajúce pri párovaní s bohatými červenými mäsami, barbecue, silnými syrmi a výraznými omáčkami. Ich robustný charakter a vysoké taníny im umožňujú vyrovnať sa s intenzívnymi chuťami.