Odrody

Petit Verdot

Petit Verdot je odroda červeného hrozna, ktorá je známa pre svoje silné, tmavé a taninové vína. Tu sú niektoré zaujímavosti o Petit Verdot:

 1. Pôvod a historický význam: Petit Verdot je tradičná bordeauxská odroda, kde bola dlho používaná ako súčasť Bordeaux zmesí. V posledných desaťročiach sa však začala pestovať samostatne aj v iných regiónoch.

 2. Pestovanie: Petit Verdot dozrieva neskoro, čo bolo v minulosti problémom v chladnejších podmienkach Bordeaux, ale je výhodné v teplejších klímach, kde plodina dozrieva spoľahlivejšie.

 3. Charakteristiky vína: Vína z Petit Verdot majú vysoké úrovne tanínov a kyselín, s tmavou, takmer atramentovou farbou. Sú známe svojimi bohatými arómami tmavého ovocia, ako sú černice a slivky, a často majú kvetinové (najmä fialové) a korenisté nuansy.

 4. Vinifikácia a zrenie: Petit Verdot sa často zreje v dubových sudoch, čo pridáva vínam komplexnosť a hĺbku. Táto odroda je známa svojim potenciálom pre starnutie, vďaka svojim vysokým úrovňam tanínov a kyselín.

 5. Použitie v zmesiach: Petit Verdot je tradične používaný v malých množstvách v Bordeaux zmesiach, kde pridáva farbu, štruktúru a komplexnosť. S rastúcou popularitou sa však začína vyrábať ako samostatné varietálne víno.

 6. Gastronomické párovanie: Silný charakter Petit Verdot sa dobre hodí k bohatým a výrazným jedlám, vrátane grilovaného mäsa, diviny a vyzretých syrov.

 7. Rozšírenie: Okrem Francúzska sa Petit Verdot stáva populárnym aj v Novom svete, najmä v Austrálii, Čile, Kalifornii a niektorých častiach Južnej Afriky.

Malbec

Malbec je populárna odroda červeného hrozna, známa pre svoje tmavé, ovocné vína s výraznými tanínmi. Tu sú niektoré kľúčové aspekty o Malbec:

 1. Pôvod a Historický Význam: Pôvodne pestovaný vo Francúzsku, najmä v Cahors a Bordeaux, Malbec bol kedysi významnou súčasťou Bordeaux zmesí. Počas 19. storočia, choroby a mrazy výrazne znížili jeho prítomnosť vo Francúzsku.

 2. Argentínsky Rozkvit: Malbec dosiahol obrovskú popularitu a úspech v Argentíne, najmä v regióne Mendoza, kde sa stala dominantnou odrodou. Argentínske Malbec vína sú známe svojou zrelosťou, ovocnosťou a menej výraznými tanínmi v porovnaní s francúzskymi variantmi.

 3. Charakteristiky Vína: Malbec produkuje tmavé, plné vína s bohatými tónmi tmavého ovocia, ako sú slivky a černice. Často majú nuansy čokolády, kože, a tabaku, najmä keď sú zrené v dubových sudoch.

 4. Vinifikácia a Zrenie: Vína z Malbec sa často zrejú v dubových sudoch, čo pridáva komplexnosť a hĺbku. Majú potenciál pre starnutie, ale môžu byť tiež vychutnané mladé.

 5. Gastronomické Párovanie: Malbec je výborný pri párovaní s rôznymi mäsovými jedlami, vrátane grilovaného mäsa, steakov, a argentínskeho asado. Jeho robustná štruktúra a bohaté ovocné tóny sú ideálne na doplnenie bohatých a výrazných chutí.

 6. Rozšírenie: Okrem Argentíny a Francúzska sa Malbec pestuje aj v iných častiach sveta, vrátane Čile, USA a Južnej Afriky.

Alternatívne Názvy:

 • Auxerrois alebo Cot v Cahors vo Francúzsku.
 • Pressac v iných častiach Francúzska.

 
 
 
Nebbiolo

Nebbiolo, považovaná za jednu z najvýznamnejších talianskych odrôd červeného hrozna, je známa pre svoje výrazné vína s vysokou kyslosťou a tanínmi. Tu sú niektoré kľúčové informácie o Nebbiolo:

 1. Pôvod a Región: Nebbiolo je domovom v severotalianskom regióne Piemont, kde je základom pre niektoré z najslávnejších talianskych vín, vrátane Barolo a Barbaresco.

 2. Charakteristiky Vína: Vína z Nebbiolo majú typicky jasnú červenú farbu, ktorá s vekom prechádza do tehlových odtieňov. Majú vysoké úrovne tanínov a kyselín, čo im poskytuje výraznú štruktúru a dlhý potenciál starnutia. Chuťový profil zahŕňa tóny červeného ovocia ako sú čerešne a maliny, spolu s kvetinovými, bylinkovými a zemistými nuansami.

 3. Zrenie a Výroba: Nebbiolo sa často zreje v dubových sudoch, čo prispieva k jeho komplexnosti a hĺbke. Táto odroda sa vyznačuje dlhým obdobím zrenia pred uvedením na trh, čo umožňuje tanínom zmäkčiť a rozvíjať komplexnejšie chute.

 4. Regionálne Štýly: V rôznych častiach Piemontu sa môžu vyrábať rôzne štýly Nebbiola. Vína Barolo sú známe svojou robustnosťou a dlhým potenciálom starnutia, zatiaľ čo Barbaresco sú často trochu ľahšie a prístupnejšie v mladšom veku.

 5. Gastronomické Párovanie: Vína z Nebbiola sú ideálne na párovanie s bohatými a robustnými jedlami, ako sú braised mäso, divina, trufle, risotto a syry s výraznou chuťou. Ich taniny a kyselina sú výborné pri rozkladaní tukov a proteínov v jedle.

 6. Rozšírenie: Hoci je Nebbiolo najviac spájané s Piemontom, pestuje sa aj v iných častiach Talianska a dokonca aj v niektorých Novosvetských vinárskych regiónoch.

Alternatívne Názvy:

 • V regióne Piemont je Nebbiolo známe aj pod lokálnymi názvami ako Spanna, Chiavennasca a Picoutener v rôznych častiach regiónu.

Tempranillo (Tinta Roriz, Aragonez)

Tempranillo je významná španielska odroda červeného hrozna, známa pre svoje univerzálne použitie a schopnosť vytvárať širokú škálu štýlov vína. Tu sú niektoré zaujímavosti o Tempranillo:

 1. Pôvod a Rozšírenie: Tempranillo je pôvodom zo Španielska, kde je jednou z najrozšírenejších odrôd hrozna. Je zvlášť prominentná v regiónoch Rioja a Ribera del Duero.

 2. Charakteristiky Vína: Vína z Tempranillo majú tendenciu mať strednú úroveň tanínov a kyselín. Charakteristické sú arómy červeného ovocia, ako sú čerešne a maliny, a pri zrení v dubových sudoch sa môžu objaviť nuansy kože, tabaku, vanilky a korenia.

 3. Vinifikácia a Zrenie: Tempranillo sa často zreje v amerických alebo francúzskych dubových sudoch, ktoré pridávajú komplexnosť a hĺbku vínu. Táto odroda je známa svojím potenciálom pre starnutie, čo umožňuje vytváranie vína so schopnosťou zlepšovať sa s vekom.

 4. Využitie v Zmesiach: Tempranillo je často hlavnou zložkou v španielskych zmesiach, najmä v regiónoch Rioja a Ribera del Duero, kde sa mieša s odrodami ako Garnacha (Grenache), Graciano a Mazuelo (Carignan).

 5. Gastronomické Párovanie: Vína z Tempranillo sú vynikajúce pri párovaní s rôznymi jedlami, vrátane španielskej kuchyne ako sú paella, iberská šunka, rôzne druhy syrov, ako aj grilované mäso a ragú.

 6. Rozšírenie mimo Španielska: Okrem Španielska sa Tempranillo pestuje aj v Portugalsku (kde je známe ako Tinta Roriz a Aragonez) a v mnohých Novosvetských vinárskych regiónoch, ako sú Argentína, Čile, Mexiko a USA.

Alternatívne Názvy:

 • Tinta Roriz a Aragonez v Portugalsku.
 • Tinta del País a Tinto Fino v niektorých častiach Španielska.
 • Ull de Llebre v Katalánsku.

Syrah (Shiraz)

Syrah, známa tiež ako Shiraz v niektorých častiach sveta, je významná červená odroda hrozna, obľúbená pre svoje intenzívne, robustné vína. Tu sú niektoré zaujímavosti o Syrah:

 1. Pôvod: Syrah má svoje korene vo Francúzsku, najmä v regióne Rhône, kde je stále kľúčovou odrodou. Pôvod tejto odrody je predmetom špekulácií, ale genetické štúdie naznačujú, že je pravdepodobne pôvodom z juhovýchodného Francúzska.

 2. Charakteristiky Vína: Syrah produkuje plné, robustné a často vysoko taninové vína. Chuťový profil zahŕňa tmavé ovocie ako sú černice a slivky, korenené tóny (čierne korenie, bylinky), a v zrených vínoch môžete cítiť nuansy dymu, kože a čokolády.

 3. Vinifikácia a Zrenie: Vína z odrôdy Syrah často zrievajú v dubových sudoch, čo im dodáva bohatšie tóny a komplexnosť. Môže produkovať vynikajúce vína s potenciálom dlhodobého starnutia.

 4. Štýly a Regionálne Rozdiely: V rámci regiónu Rhône môžete nájsť štýlovo rozdielne Syrah vína, od bohatých a robustných v severnej časti po ovocnejšie a jemnejšie v južnej časti. V Austrálii, kde sa nazýva Shiraz, sú vína často bohatšie, plnšie s vyšším obsahom alkoholu.

 5. Gastronomické Párovanie: Syrah/Shiraz sa dobre hodí k bohatým a výrazným jedlám, ako sú grilované mäso, divina, pikantné pokrmy a zrelé syry.

 6. Populárnost a Rozšírenie: Okrem Francúzska a Austrálie je Syrah/Shiraz pestovaný aj v mnohých iných vinárskych regiónoch, vrátane USA, Južnej Afriky, Argentíny a Čile.

Alternatívne Názvy:

 • Shiraz - najčastejší alternatívny názov, používaný hlavne v Austrálii a Južnej Afrike.
 • Hermitage - historický názov používaný v niektorých častiach severnej Rhône, najmä v regióne Hermitage, kde Syrah produkuje niektoré zo svojich najslávnejších vín.

 
 
Sangiovese

Sangiovese je jednou z najdôležitejších a najrozšírenejších odrôd červeného hrozna v Taliansku, najmä známa ako kľúčová odroda v Chianti a iných toskánskych vínoch. Tu sú niektoré zaujímavé aspekty o Sangiovese:

 1. Pôvod a Rozšírenie: Sangiovese má hlboké korene v talianskom vinárstve, najmä v Toskánsku. Jeho názov pravdepodobne pochádza zo starého talianskeho výrazu "Sanguis Jovis", čo znamená "krv Jupitera".

 2. Charakteristiky Vína: Vína z odrôdy Sangiovese sú známe svojou vysokou kyslosťou, strednými až vysokými tanínmi a koncentrovanými arómami červeného ovocia ako čerešne a slivky. Často obsahujú aj nuansy kvetov, bylín, tabaku a zemité tóny.

 3. Vinifikácia a Zrenie: Sangiovese môže produkovať širokú škálu štýlov vína, od sviežich, ovocných až po zložité, dobre zrené vína. Výroba vína často zahŕňa zrenie v dubových sudoch, čo prispieva k jeho štruktúre a komplexnosti.

 4. Rôzne Štýly a Zmesi: Sangiovese je často používané samo osebe alebo ako hlavná zložka v zmesiach, najmä v Chianti a Brunello di Montalcino. Táto odroda je tiež základom pre Super Toskánske vína, ktoré často kombinujú Sangiovese s Bordeauxskými odrôdami ako Cabernet Sauvignon a Merlot.

 5. Gastronomické Párovanie: Vína z odrôdy Sangiovese sú vynikajúce pri párovaní s talianskou kuchyňou, ako sú pokrmy na báze paradajok, grilované mäso, divina a syry. Ich vysoká kyslosť a taníny sa dobre hodí k bohatým a mastným jedlám.

 6. Odrodová Popularita: Sangiovese je cenené pre svoju schopnosť odraziť terroir a pre svoju flexibilitu v rôznych vinárskych štýloch, čo z neho robí jednu z najvšestrannejších a najuznávanejších talianskych odrôd hrozna.

 
 
 
Pinot Noir (Rulandské modré, Pinot Nero, Blauburgunder)

Pinot Noir je jednou z najstarších odrôd hrozna, známa svojou náročnosťou na pestovanie, ale aj vysoko cenenej pre svoje výnimočné vína. Tu sú niektoré fascinujúce fakty o Pinot Noir:

 1. História a Pôvod: Pinot Noir má dlhú históriu, ktorej korene siahajú až do obdobia starovekého Ríma. Je pôvodom z regiónu Burgundsko vo Francúzsku, kde je stále dominantnou odrodou.

 2. Charakteristiky Vína: Vína z Pinot Noir sú známe svojou eleganciou a komplexnosťou. Majú strednú alebo nízku úroveň tanínov a vysokú kyselinku. Chuťový profil zahŕňa tóny červeného ovocia (ako maliny, jahody, čerešne), kvetinové nuansy (ako ruže, levanduľa), a s vekom sa rozvíjajú zemité a hubové tóny.

 3. Náročnosť Pestovania: Pinot Noir je známy svojou náročnosťou na pestovanie. Je citlivý na rôzne choroby viniča a potrebuje konkrétne klimatické podmienky - chladnejšie klímy s dlhým rastovým obdobím.

 4. Globálne Rozšírenie: Okrem Burgundska je Pinot Noir úspešne pestovaný aj v iných častiach sveta, vrátane Kalifornie, Oregonu, Nového Zélandu, Austrálie, a v niektorých častiach Nemecka a Talianska.

 5. Použitie vo Výrobe Vína: Pinot Noir je nielen používaný na výrobu červených stolových vín, ale je tiež kľúčovou odrodou v produkcii šampanského a iných druhov šumivého vína.

 6. Gastronomické Párovanie: Jeho flexibilita umožňuje párovanie s rôznorodými jedlami, od ľahkých rybích pokrmov až po ťažšie mäsové jedlá, ako je jahňacie alebo bravčové.

Alternatívne Názvy:

 • Spätburgunder - Názov používaný v Nemecku.
 • Blauburgunder - Názov používaný v Rakúsku a v niektorých častiach Talianska.
 • Pinot Nero - Taliansky názov pre Pinot Noir.
 • Borgoña - Niekedy používaný názov v niektorých španielsky hovoriacich krajinách.

 
Merlot

Merlot je jedna z najpopulárnejších a najdostupnejších červených odrôd hrozna, známa pre svoju mäkkosť, bohatú chuť a dobre vyváženú štruktúru. Tu sú niektoré kľúčové aspekty tejto odrody:

 1. Pôvod a Rozšírenie: Merlot má svoje korene v regióne Bordeaux vo Francúzsku, kde je stále jednou z hlavných odrôd. Dnes je Merlot pestovaný po celom svete, vrátane USA (najmä v Kalifornii), Austrálie, Čile, Južnej Afriky a Talianska.

 2. Charakteristiky Vína: Merlot produkuje hladké, stredne plné až plné vína s nízkymi až strednými tanínmi a dobrým obsahom alkoholu. Chuťové profily zahŕňajú červené ovocie ako čerešne a slivky, a v zrených vínoch sa objavujú tóny vanilky, čokolády a dymu.

 3. Vinifikácia a Zrenie: Merlot je často zrený v dubových sudoch, čo mu dodáva bohatšie tóny a komplexnosť. Vína môžu byť vyrábané na okamžitú konzumáciu alebo s potenciálom starnutia.

 4. Využitie v Zmesiach: Merlot je často zmiešaný s inými odrôdami, najmä s Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc, ako súčasť Bordeaux zmesí, kde každá odroda prispieva k celkovému profilu vína.

 5. Gastronomické Párovanie: Merlot sa dobre hodí k rôznym jedlám vrátane hovädzieho mäsa, jahňacieho, bravčového, diviny, pečenej zeleniny a rôznych druhov syrov.

 6. Popularita a Dostupnosť: Merlot je známy svojou prístupnosťou a všeobecnou obľúbenosťou, čo z neho robí skvelú voľbu pre nových milovníkov vína, ako aj pre skúsených vinárskych nadšencov.

Merlot si zachováva svoju popularitu vďaka svojej schopnosti produkovať vyvážené, bohaté a ľahko piteľné vína, ktoré sú príjemné samotné aj ako súčasť zmesí.

Chardonnay

Chardonnay je jednou z najrozšírenejších a najuniverzálnejších odrôd bieleho hrozna na svete, známa svojou schopnosťou prispôsobiť sa širokému spektru klimatických podmienok a vinárskych štýlov. Tu sú niektoré zaujímavosti o tejto odrode:

 1. Pôvod: Chardonnay pochádza z regiónu Burgundsko vo Francúzsku, kde je stále významnou odrodou. Genetické štúdie naznačujú, že je to prírodný kríženec medzi Pinot a Gouais Blanc.

 2. Charakteristiky Vína: Chardonnay môže produkovať širokú škálu štýlov vína – od ľahkých a sviežich až po bohaté a plné. Chuťové profily zahŕňajú zelené jablko, citrusové ovocie, tropické ovocie, broskyňu, melón, a v zrených štýloch pridáva tóny vanilky, toastu, karamelu a masla.

 3. Vinifikácia a Zrenie: Veľká variabilita v štýloch Chardonnay často závisí od vinifikácie a zrenia. Napríklad, zrenie v dubových sudoch pridáva bohaté tóny vanilky a masla, zatiaľ čo oceľové nádrže zachovávajú víno svieže a ovocné.

 4. Globálny Výskyt: Chardonnay je pestované po celom svete, s významnými vinárskymi oblasťami v Kalifornii, Austrálii, Chile, Juhoafrickej republike a samozrejme vo Francúzsku.

 5. Použitie v Zmesiach: Chardonnay je tiež kľúčovou zložkou vo výrobe šampanského a iných druhov tradične vyrábaného šumivého vína.

 6. Gastronomické Párovanie: Vína Chardonnay sú vynikajúce pri párovaní s širokým spektrom jedál, vrátane morských plodov, kuracieho mäsa, bravčového mäsa, a dokonca aj ťažších jedál ako sú teľacie ragú alebo smotanové omáčky, závisí to od štýlu vína.

 7. Populárnost a Rozmanitosť: Kvôli svojej rozmanitosti a popularite sa Chardonnay často označuje ako "vinársky plátno", na ktorom môžu vinári demonštrovať svoj um a štýl.

Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc je populárna odroda bieleho hrozna, ktorá je známa pre svoje výrazné aromatické profily a sviežosť. Tu sú niektoré zaujímavosti o tejto odrode:

 1. Pôvod a Rozšírenie: Sauvignon Blanc pochádza z regiónu Loire vo Francúzsku, ale jeho presný pôvod je neistý. Dnes je rozšírený po celom svete, s významnými vinárskymi oblasťami v Novom Zélande, Čile, Juhoafrickej republike, Austrálii, a USA (najmä v Kalifornii).

 2. Charakteristiky Vína: Sauvignon Blanc produkuje svieže, suché, dobre kyselinaté vína. Typickými arómami sú zelené jablká, hrušky, marhule, tropické ovocie, červený rybíz, baza, tráva, zelená paprika, minerality a v niektorých prípadoch i dymové tóny.

 3. Styly Vína: Štýl vín Sauvignon Blanc sa môže líšiť v závislosti od klímy a vinárskej techniky. Vo Francúzsku, najmä v Pouilly-Fumé a Sancerre, sú vína často minerálne a zdržanlivé. Na Novom Zélande sú typické výrazné ovocné tóny, najmä červený rybíz a tropické ovocie.

 4. Pestovanie a Vinifikácia: Sauvignon Blanc preferuje chladnejšie klímy, ale dobre sa prispôsobuje rôznym pôdnym a klimatickým podmienkam. Je citlivá na príliš veľa tepla, čo môže spôsobiť stratu aromatických zložiek.

 5. Použitie v Zmesiach: Sauvignon Blanc je niekedy zmiešaný s inými odrôdami, ako je Sémillon, najmä v Bordeaux, kde sa vyrábajú suché biele zmesi a sladké botrytické vína.

 6. Gastronomické Párovanie: Vína Sauvignon Blanc sú vynikajúce pri párovaní s ľahšími jedlami, ako sú morské plody, zeleninové šaláty, kozí syr a ľahké kuracie pokrmy. Ich sviežosť a kyselina sú ideálne na doplnenie chutí a čistenie palety.

Hore
12 položiek celkom