Viura (Macabeo)

Viura: fascinujúca odroda

Charakteristika odrody

Viura, známa aj ako Macabeo, je biela odroda hrozna, ktorá je široko pestovaná v španielskych vinárskych regiónoch. Táto odroda je charakteristická svojou univerzálnosťou a schopnosťou adaptovať sa na rôzne klimatické podmienky a vinárske techniky. Hrozno Viura má stredne veľké bobule so žltkastou šupkou a hrubou šupkou, čo mu poskytuje odolnosť voči chorobám. Vína z odrody Viura sú často svieže, s výraznou kyslosťou a arómami zeleného jablka, citrónu a byliniek. Často sa používajú na výrobu mladých vín, ktoré sú určené na rýchlu konzumáciu, ale aj na výrobu vín s potenciálom na dlhodobé zrenie.

Geografické rozšírenie

Viura je najrozšírenejšia v Španielsku, najmä v regiónoch Rioja a Navarra. V Rioja je Viura hlavnou bielou odrodou a tvorí základ pre mnohé známe biele vína z tohto regiónu. Okrem Španielska je táto odroda pestovaná aj vo Francúzsku, kde je známa pod názvom Macabeu a je jednou z troch hlavných odrôd používaných na výrobu šumivého vína Cava v katalánskom regióne. Viura sa tiež pestuje v niektorých oblastiach južného Francúzska a v menšej miere v ďalších častiach sveta, vrátane severnej Afriky a južnej Ameriky.

Vinifikácia a štýly vína

Vína z odrody Viura môžu byť vyrobené v rôznych štýloch, od mladých, sviežich vín až po komplexné a zrelé vína. Mladé vína sú často fermentované v nerezových tankoch, čo zachováva ich čerstvosť a ovocný charakter. Tieto vína majú vysokú kyslosť a výrazné ovocné arómy, čo ich robí ideálnymi pre rýchlu konzumáciu. Na druhej strane, Viura je tiež vhodná na zrenie v dubových sudoch, kde môže rozvíjať komplexnejšie arómy a chute, ako sú tóny vanilky, mandlí a toastu. Takéto vína majú vyšší potenciál na dlhodobé zrenie a môžu byť skladované niekoľko rokov.

Kulinárske párovanie

Vína z odrody Viura sú vynikajúce na párovanie s rôznymi jedlami. Mladé, svieže vína sa skvele hodia k morským plodom, rybám, šalátom a ľahkým predjedlám. Ich vysoká kyslosť a ovocný charakter dopĺňajú jemné chute týchto jedál. Zrelšie vína, ktoré zreli v dubových sudoch, sa dobre kombinujú s grilovaným bielym mäsom, krémovými omáčkami a tvrdými syrmi.

Zaujímavosti

Jednou z zaujímavostí o Viure je jej význam v španielskom vinárstve. V Rioja, Viura tvorí základ pre mnoho tradičných bielych vín, ktoré sú často miešané s menšími množstvami iných odrôd, ako je Malvasia alebo Garnacha Blanca. Okrem toho, Viura je jednou z hlavných odrôd používaných na výrobu šumivého vína Cava, ktoré je populárne nielen v Španielsku, ale aj na medzinárodnej úrovni. Vína z odrody Viura sú tiež známe svojou schopnosťou vyjadriť terroir, teda špecifické podmienky oblasti, v ktorej sú pestované, čo robí každé víno jedinečným.

Alternatívne názvy odrody

Viura je známa aj pod viacerými inými názvami, najznámejší je Macabeo. Tento názov sa často používa vo Francúzsku a v Katalánsku, kde je odroda súčasťou zmesí pre šumivé víno Cava. Ďalšie názvy zahŕňajú Macabeu a Alcañón.

Záver

Viura je fascinujúca odroda hrozna, ktorá ponúka širokú škálu vín, od sviežich a ovocných po komplexné a zrelé. Jej význam v španielskom a medzinárodnom vinárstve je nepopierateľný, a jej flexibilita a schopnosť vyjadriť terroir ju robia obľúbenou medzi vinármi aj milovníkmi vína.