Montepulciano

Montepulciano: Pútavý článok o odrode hrozna

Charakteristika odrody

Montepulciano je červená odroda hrozna, ktorá je jednou z najdôležitejších a najrozšírenejších odrôd v Taliansku. Táto odroda sa vyznačuje svojimi veľkými a šťavnatými bobuľami s hrubou šupkou, ktoré majú tmavú, takmer čiernu farbu. Montepulciano hrozno má vysoký obsah cukru a nízku kyslosť, čo vedie k produkcii vín s výrazným telom, hlbokou farbou a bohatými ovocnými arómami. Vína z Montepulciano sú často plné chutí čiernych čerešní, sliviek a bobuľového ovocia, s jemnými tónmi korenia, tabaku a čokolády. Táto odroda je tiež známa svojou schopnosťou produkovať vína s vysokým obsahom tanínov, čo im dodáva pevnosť a štruktúru.

Geografické rozšírenie

Montepulciano je najrozšírenejšie pestované v strednom a južnom Taliansku, najmä v regiónoch Abruzzo, Marche, Molise a Puglia. V regióne Abruzzo je Montepulciano d'Abruzzo DOC najznámejším vínom vyrobeným z tejto odrody a je považované za jedno z najlepších talianskych červených vín. Montepulciano sa pestuje aj v iných častiach Talianska, vrátane Toskánska a Umbrie, a je často miešané s inými miestnymi odrodami na výrobu komplexných vín. Okrem Talianska sa Montepulciano pestuje v menšej miere aj v ďalších častiach sveta, vrátane Argentíny, Austrálie a Spojených štátov, kde sa snaží presadiť ako zaujímavá alternatíva k tradičným červeným odrodám.

Vinifikácia a štýly vína

Vína z odrody Montepulciano môžu byť vyrábané v rôznych štýloch, od mladých a sviežich vín až po komplexné a zrelé vína. Mladé vína sú fermentované v nerezových tankoch, čo zachováva ich sviežosť a ovocný charakter. Tieto vína sú ideálne na rýchlu konzumáciu a majú vysoký obsah ovocných chutí a nízku kyslosť. Na druhej strane, Montepulciano je tiež vhodná na zrenie v dubových sudoch, kde môže rozvíjať hlbšie a komplexnejšie chute, ako sú tóny vanilky, korenia, tabaku a čokolády. Takéto vína majú vyšší potenciál na zrenie a môžu byť skladované niekoľko rokov. Vína z Montepulciano sú často plné a robustné, s vysokým obsahom tanínov, čo im dodáva pevnosť a štruktúru.

Kulinárske párovanie

Vína z odrody Montepulciano sú skvelé na párovanie s rôznymi jedlami. Plné a robustné vína sa výborne hodia k bohatým a chutným pokrmom, ako sú grilované červené mäso, diviny, ťažšie cestoviny s mäsovými omáčkami a zrelé syry. Ich vysoký obsah tanínov a výrazné ovocné chute dopĺňajú silné chute týchto jedál. Montepulciano vína sú tiež skvelé k tradičným talianskym jedlám, ako sú lasagne, ragú a rôzne druhy pizze.

Zaujímavosti

Jednou z zaujímavostí o Montepulciane je jeho názov, ktorý často vedie k zámene s iným známym vínom - Vino Nobile di Montepulciano, ktoré je však vyrobené z odrody Sangiovese a pochádza z toskánskeho mesta Montepulciano. Montepulciano hrozno je známe svojou vysokou úrodnosťou a schopnosťou produkovať kvalitné vína aj v rôznych klimatických podmienkach. V posledných rokoch získava Montepulciano na popularite medzi vinármi aj milovníkmi vína, vďaka jeho schopnosti produkovať vína s výrazným charakterom a eleganciou.

Alternatívne názvy odrody

Montepulciano je známa predovšetkým pod svojím vlastným menom, ale v niektorých regiónoch môže byť označovaná aj ako Cordisco alebo Primaticcio.

Záver

Montepulciano je fascinujúca odroda hrozna, ktorá ponúka širokú škálu vín, od sviežich a ovocných po komplexné a zrelé. Jej význam v talianskom vinárstve je nepopierateľný a jej popularita rastie aj na medzinárodnej úrovni. Flexibilita tejto odrody a jej schopnosť vyjadriť terroir robia Montepulciano obľúbenou voľbou medzi vinármi aj milovníkmi vína.