Valdobbiadene – Conegliano

Valdobbiadene – Conegliano: Ticho a tajomstvo skryté vo vinohradoch

Kúsok raja, len pár desiatok kilometrov od slávnych Benátok, leží Valdobbiadene – Conegliano. Táto nádherne kopcovitá oblasť je spletencom starovekých vinohradov, kde nájdete históriu, ktorá sa začala písať ešte v roku 1772.

Ako výsledok tejto histórie v roku 1969 vzniklo "Denominazione di Origine Controllata" (DOC), čím bola historická produkčná oblasť obmedzená na iba 15 úchvatných obcí. Dve z nich sú pravými hrdinami: Conegliano a Valdobbiadene, pričom prvý je kultúrnym strediskom a druhým sa stalo produktívnym srdcom.

Toto miesto, ktoré sa rozkladá medzi benátskym morom a impozantnými Dolomitmi, ponúka nádherné klimatické podmienky s priemernou teplotou 12,3 °C a neustálym vetraním, čo zabezpečuje rýchle schnutie hrozna po dažďoch. Letné prehánky s priemerom 1250 mm tu nie sú ničím neobvyklým.

Kopce sa tiahnu z východu na západ, čo znamená, že vinohrady majú výhodné orientácie - s južne orientovanými svahmi, kde slnečné lúče oslovujú hrozno, a severne orientovanými svahmi, ktoré často oplývajú bujnými lesmi. Nadmorská výška sa pohybuje od 100 do 500 metrov, čo vytvára ideálne podmienky na pestovanie vín s bohatými aromatickými vlastnosťami.

Ale čo je pod povrchom tejto úžasnej krajiny? Pôdy Valdobbiadene – Conegliano majú starodávne korene, ktoré sa vytvorili počas prastarého zvedania morského dna a sedimentovania. Niektoré časti kopcov boli vytesané ľadovcami Dolomitov, ktoré priniesli rôzne minerálne zložky do údolia. Výsledné pôdy sú hlboké, zložené z konglomerátov, piesku a miestami dokonca železa. Tam, kde ľadovce nemali svoj vplyv, zostali pôdy morského pôvodu, ktoré pozostávajú z opuky a pieskovca. Tieto pôdy sú menej hlboké, ale efektívne pre filtráciu vody. Táto rozmanitosť v pôde a topografii spôsobuje, že každá mikrozóna je jedinečná a pripravená priniesť svoje vlastné čaro do sveta vína.