Prečo je kvalita Prosecca vyššia v oblasti Cartizze?

Dôležitým aspektom, ktorý pomáha pochopiť, prečo benátske provincie sú také bohaté na Prosecco, je to, že približne 80 % tejto šumivej lahôdky pochádza z obcí Conegliano a Valdobbiadene, zahŕňajúc excelentný CRU Prosecco z Cartizze. Zvyšných 20 % produkcie pochádza z provincií Friuli.

Na vrchole pyramidy Prosecca, ktorá kategorizuje rôzne varianty Prosecca podľa kvality, nájdeme Superior Prosecco DOCG z Cartizze. Toto víno sa pestuje na 107

hektároch medzi kopcovitými oblasťami Santo Stefano, Saccol a San Pietro di Barbozza, v obci Valdobbiadene.

Cartizze, považované za Grand Cru Prosecca, vyniká svojou jedinečnou kvalitou, ktorá vychádza z miestnych klimatických podmienok a vzácnej pôdy, na ktorej sa pestuje hrozno Glera. Výnimočne južná expozícia, prítomný vietor, bohaté minerálne zloženie pôdy a charakter údolia, ktorý podporuje odvodnenie, všetko toto má podstatný vplyv na vývoj hrozna.

Dôležité je aj dosiahnutie presnej rovnováhy medzi kyslosťou a obsahom cukru v hrozne Glera, pričom úroda musí byť nižšia než v iných vinohradníckych oblastiach. Tieto faktory sú kľúčom k vysoko kvalitnému Proseccu z Cartizze, ktoré sa vyznačuje jedinečnou chuťou a vôňou.

 

 

História Cartizze

Cartizze - táto malá lokalita sa nachádza v obci Valdobbiadene a predstavuje jeden z najvyšších prejavov talianskej vinárskej excelentnosti.

Názov Cartizze má svoje korene v miestnom nárečí, kde slovo "gardiz" alebo "gardizze" označuje drevené konštrukcie, ktoré miestni farmári používali na sušenie hrozna. Táto starobylá technika sa uchovala v priebehu stáročí s cieľom zvýšiť koncentráciu vôní a intenzitu chutí hrozna, ako aj zvýšiť jeho cukornatosť. V prvej polovici 20. storočia bolo víno z oblasti Cartizze považované za pomerne sladké, blízke vínam typu Passito a iným klasickým sladkým vínam. Neskôr sa však víno Cartizze prispôsobilo vinifikácii v oblasti Valdobbiadene, ktorá sa zameriava na vinifikáciu Prosecca Cartizze takmer výlučne na sucho a vyznačuje sa koncentráciou cukru medzi 17 a 35 grammi na liter.

Medzi rôznymi variantami vína vyrábaného v tejto bohatej oblasti je Valdobbiadene Superiore s označením Cartizze určite najcennejším a vyhľadávaným na trhu s vínom. Ide o komplexné víno typu Spumante, vyrobené výlučne z hrozna Glera, čo mu umožňuje udržať si stálu eleganciu a uvoľnenosť v jedinečnom zmyslovom zážitku. Toto výnimočné víno je chránené Konzorciom Superior Prosecco DOCG, ktorý ho ochraňuje a zabezpečuje jeho excelentnú kvalitu.

 

Rozdiely medzi Cartizze a Proseccom

Valdobbiadene Superiore z Cartizze je jedinečným výrobkom, uznaným ako CRU najvyššej kvality, vďaka použitiu exkluzívneho hrozna pestovaného na kopci Cartizze. Toto územie sa vyznačuje svojou mikroklímou, ktorá je viac podobná horskej oblasti ako iným častiam Prosecca, a pozemkami, ktoré sú bohaté na pieskovcový slieň a íl. Všetky tieto faktory prispievajú k charakteristike hrozna Glera, ktoré tvorí minimálne 85 % Cartizze Prosecca a dáva mu intenzívnu, jedinečnú a nezameniteľnú chuť a vôňu.

Preto, aby víno Cartizze získalo prestížny status v sektore vinárstva a stalo sa držiteľom certifikácie DOCG, musí celý proces výroby prejsť prísnymi kontrolami kvality.

Po prvé, len hrozno zo zóny Cartizze sa môže použiť na výrobu tohto vína a vinifikácia musí prebiehať na území obce Valdobbiadene.

Fľaše Superior Prosecco, známe aj ako Cartizze, sa môžu predávať iba vo forme Spumante a ich produkcia je obmedzená na približne 1,2 milióna fliaš ročne.

 

 

Cartizze - spôsob výroby a vlastnosti

Cartizze Prosecco je plodom starostlivej a tradičnej práce, ktorá sa odohráva na pôde oblasti Valdobbiadene v Taliansku. Tento nádherný produkt sa vyrába klasickou metódou. Na rozdiel od mylného presvedčenia o tom, že oneskorený zber hrozna by zvýraznil chuť bobúľ, je optimálny čas na zber medzi druhou polovicou septembra a začiatkom októbra. Po tomto zbere nasleduje jemné lisovanie hrozna a fermentácia bieleho muštu pri kontrolovanej teplote. Potom nasleduje "presa di spuma," čo je klasický spôsob získania bublín pridaním kvasiniek počas fermentácie v autokláve (nádobe, kde víno odpočíva asi mesiac pri kontrolovanom tlaku a teplote). Nakoniec víno Spumante dozrieva a na trh je uvádzané prostredníctvom práce 140 certifikovaných výrobcov označených značkou Cartizze.

Hlavnými rysmi tohto výnimočného produktu sú vyššia intenzita oproti tradičnému Proseccu, výrazná slamovo-žltá farba a hustá pena s jemnou a dlhotrvajúcou perličkou. Jeho vôňa je plná ovocných tónov jablka, hrušky a marhule, spolu s jemnými náznakmi ruže, vytvárajúc elegantné a harmonické spojenie. Chuť je charakteristická svojou rafinovanou sviežosťou. Cartizze Prosecco sa podáva chladené, pri teplote medzi 8° a 10°C, aby sa zdôraznili jeho organoleptické kvality.

Táto lahôdka sa dá párovať s rôznymi jedlami, čím sa zvyšuje jej kvalita. Cartizze je obzvlášť skvelé v kombinácii s rybími pokrmami, vrátane mäkkýšov. Jeho elegancia ho robí vhodným aj pre sladké dezerty, ako sú sušienky a mandľové pasty, alebo dezerty na báze smotany. Vzhľadom na najnovšie trendy si ho môžete vybrať aj ako aperitív.

 

 

 

Cesta Cartizze

Pre úplné pochopenie procesu výroby vrcholového produktu, akým je víno Cartizze, je nevyhnutné poznať geografické charakteristiky oblasti, kde vzniká.

Táto oblasť sa nachádza v Trevise, na severe Talianska, na hranici obce Valdobbiadene, medzi dedinami Santo Stefano, Saccol a San Pietro di Barbozza. Na týchto 108 hektároch pôdy, ktoré tvoria Zlatý päťuholník Cartizze, nájdeme krásne vinice, kde rastie hrozno Glera, určené na výrobu Superior Cartizze Prosecco.

Štvorcový kilometer tohto územia, na ktorom pôsobí 140 rôznych výrobcov, sa môže pýšiť jedinečným mikroklímou: tvar údolia Cartizze umožňuje rovnomerné osvetlenie viníc priamo slnkom, čo vytvára ideálne podmienky pre súdržný rast hrozna a vyšší obsah cukru v bobuliach. Dodatočným benefitom je prítomnosť horského vetra, ktorý udržuje vzduch suchý a bez vlhkosti, čím sa minimalizuje riziko ochorenia rastlín. Dôležitou faktor je aj kvalita pôdy v oblasti Cartizze: bohatá na minerály a s ílovitým podkladom, čo umožňuje rastlinám preniknúť do hĺbky a získavať konzistentnú výživu a vodu z pôdy.

Tieto jedinečné charakteristiky umožňujú hroznu Glera uvoľniť bohatú a harmonickú paletu aróm, čo prispeje k výnimočnému statusu oblasti Cartizze ako CRU, vysokej kvality zberu, čo robí Cartizze Prosecco výnimočným a mimoriadne ceneným produktom.