Petit Verdot

Petit Verdot je odroda červeného hrozna, ktorá je známa pre svoje silné, tmavé a taninové vína. Tu sú niektoré zaujímavosti o Petit Verdot:

  1. Pôvod a historický význam: Petit Verdot je tradičná bordeauxská odroda, kde bola dlho používaná ako súčasť Bordeaux zmesí. V posledných desaťročiach sa však začala pestovať samostatne aj v iných regiónoch.

  2. Pestovanie: Petit Verdot dozrieva neskoro, čo bolo v minulosti problémom v chladnejších podmienkach Bordeaux, ale je výhodné v teplejších klímach, kde plodina dozrieva spoľahlivejšie.

  3. Charakteristiky vína: Vína z Petit Verdot majú vysoké úrovne tanínov a kyselín, s tmavou, takmer atramentovou farbou. Sú známe svojimi bohatými arómami tmavého ovocia, ako sú černice a slivky, a často majú kvetinové (najmä fialové) a korenisté nuansy.

  4. Vinifikácia a zrenie: Petit Verdot sa často zreje v dubových sudoch, čo pridáva vínam komplexnosť a hĺbku. Táto odroda je známa svojim potenciálom pre starnutie, vďaka svojim vysokým úrovňam tanínov a kyselín.

  5. Použitie v zmesiach: Petit Verdot je tradične používaný v malých množstvách v Bordeaux zmesiach, kde pridáva farbu, štruktúru a komplexnosť. S rastúcou popularitou sa však začína vyrábať ako samostatné varietálne víno.

  6. Gastronomické párovanie: Silný charakter Petit Verdot sa dobre hodí k bohatým a výrazným jedlám, vrátane grilovaného mäsa, diviny a vyzretých syrov.

  7. Rozšírenie: Okrem Francúzska sa Petit Verdot stáva populárnym aj v Novom svete, najmä v Austrálii, Čile, Kalifornii a niektorých častiach Južnej Afriky.