6 hodnotení

PROTOS Reserva Ribera del Duero, 0,75l

Chuťová symfónia severného Španielska

Na sklade (>6 ks)
Kód: 880540
Značka: PROTOS
€29,95 €24,96 bez DPH
Kategória: Červené víno
Vhodná príležitosť: rodinná oslava, dar pre dobrého priateľa, dar pre zákazníka, slávnostná príležitosť
Krajina pôvodu: Španielsko
Oblasť: Ribera del Duero
Odroda hrozna: Tempranillo (Tinta Roriz, Aragonez)
Objem: 0,75l
Zvyškový cukor: suché
Alkohol: 14,00%
Uzáver: korok
Vegan: nie
Bio / Organické: nie
? Hodnotenie VIVINO: 4,1
PROTOS Reserva Ribera del Duero, 15,00%, 0,75l TRIVINO
Pre znalca

Výnimočné prémiové červené víno s intenzívnymi ovocnými a korenistými arómami a komplexnou štruktúrou.

Prémiové červené víno vyrobené vinárstvom Bodegas Protos, ktoré je situované v oblasti Ribera del Duero v severnom Španielsku. Toto víno je založené predovšetkým na odrode Tinto Fino, ktorá je miestnou variantou tempranillo - hlavnej odrody pestovanej v tejto oblasti.

Protos Reserva je vyrábané z hrozna, ktoré pochádza z vybraných starších viníc s nízkym výnosom. Tieto vinice produkujú hrozno s vyššou koncentráciou a komplexnejšími chuťovými profilmi. Po zbere hrozna a jeho fermentácii je víno odstavené do dubových sudov na zrenie.

Zreje 18 mesiacov v dubových sudoch - kombinácia amerického a francúzskeho dubu - čo vínu dodáva hĺbku chuti, zložitosť a jemné tóny dubového dreva. Po zrení v sudoch víno pokračuje v zrení v fľašiach ešte minimálne 18 mesiacov, čo mu umožňuje získať harmonickú a zaoblenú chuť a zlepšiť svoj potenciál na starnutie.

Protos Reserva Ribera del Duero sa vyznačuje tmavou červenou farbou s fialovými tónmi. V jeho aróme nájdete intenzívne ovocné tóny (čerešne, čučoriedky), sprevádzané korenistými a dubovými tónmi. V chuti dominujú tóny červeného ovocia, praženého dubu, vanilky, karamelu a korenín. Víno má plné telo, jemné taníny a dlhotrvajúcu záverečnú chuť.

Víno je ideálne na konzumáciu pri teplote okolo 16-18 °C a sprevádza ho najlepšie pečené alebo grilované červené mäso, zverina, jahňacie, bravčové, syry s výraznou chuťou alebo tradičná španielska paella. Vďaka svojmu potenciálu na starnutie sa môže v priebehu niekoľkých rokov ďalej rozvíjať a ponúkať ešte viac zložitých chutí a aróm.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole:

Vinárstvo Bodegas Protos je jedným z najstarších a najprestížnejších vinárstiev v oblasti Ribera del Duero v severnom Španielsku. Bolo založené v roku 1927 skupinou miestnych vinohradníkov, ktorí sa spojili s cieľom produkovať kvalitné vína, ktoré by odrážali jedinečný terroir a tradície regiónu. Názov "Protos" pochádza z gréčtiny a znamená "prvý", čo symbolizuje pioniersky duch a inovácie, ktoré vinárstvo presadzuje.

Vinárstvo sa nachádza v meste Peñafiel, kde sa rozkladá v podzemných jaskyniach vytesaných do svahu pod hradom Peñafiel. Tieto jaskyne, ktoré boli používané na skladovanie vína už od stredoveku, poskytujú ideálne podmienky na zrenie vína vďaka konštantnej teplote a vlhkosti.

Bodegas Protos sa špecializuje na výrobu červených vín z odrody Tinto Fino (tempranillo), ktorá je typická pre oblasť Ribera del Duero. V posledných rokoch sa vinárstvo rozšírilo aj do oblasti Rueda, kde začalo produkovať biele vína z odrody Verdejo.

Vína Bodegas Protos sú známe svojou kvalitou, konzistenciou a jedinečným štýlom. Medzi najznámejšie vína patria:

  1. Protos Crianza: vyvážené a komplexné červené víno, ktoré zreje 14 mesiacov v amerických a francúzskych dubových sudoch a ďalších 12 mesiacov v fľaši.
  2. Protos Reserva: prémiové červené víno, ktoré zreje 18 mesiacov v dubových sudoch a minimálne 18 mesiacov v fľaši, čo mu dodáva väčšiu zložitosť a potenciál na starnutie.
  3. Protos Gran Reserva: vrcholný produkt vinárstva, ktorý sa vyrába iba v najlepších ročníkoch, zreje 24 mesiacov v dubových sudoch a minimálne 36 mesiacov v fľaši.
  4. Protos Verdejo: svieže a aromatické biele víno z oblasti Rueda, ktoré získava svoju osobitosť z odrody Verdejo.

Bodegas Protos sa neustále snaží zlepšovať svoje vína a procesy výroby prostredníctvom inovácií a výskumu.