PROTOS

Vinárstvo Bodegas Protos je jedným z najstarších a najprestížnejších vinárstiev v oblasti Ribera del Duero v severnom Španielsku. Bolo založené v roku 1927 skupinou miestnych vinohradníkov, ktorí sa spojili s cieľom produkovať kvalitné vína, ktoré by odrážali jedinečný terroir a tradície regiónu. Názov "Protos" pochádza z gréčtiny a znamená "prvý", čo symbolizuje pioniersky duch a inovácie, ktoré vinárstvo presadzuje.

Vinárstvo sa nachádza v meste Peñafiel, kde sa rozkladá v podzemných jaskyniach vytesaných do svahu pod hradom Peñafiel. Tieto jaskyne, ktoré boli používané na skladovanie vína už od stredoveku, poskytujú ideálne podmienky na zrenie vína vďaka konštantnej teplote a vlhkosti.

Bodegas Protos sa špecializuje na výrobu červených vín z odrody Tinto Fino (tempranillo), ktorá je typická pre oblasť Ribera del Duero. V posledných rokoch sa vinárstvo rozšírilo aj do oblasti Rueda, kde začalo produkovať biele vína z odrody Verdejo.

Vína Bodegas Protos sú známe svojou kvalitou, konzistenciou a jedinečným štýlom. Medzi najznámejšie vína patria:

  1. Protos Crianza: vyvážené a komplexné červené víno, ktoré zreje 14 mesiacov v amerických a francúzskych dubových sudoch a ďalších 12 mesiacov v fľaši.
  2. Protos Reserva: prémiové červené víno, ktoré zreje 18 mesiacov v dubových sudoch a minimálne 18 mesiacov v fľaši, čo mu dodáva väčšiu zložitosť a potenciál na starnutie.
  3. Protos Gran Reserva: vrcholný produkt vinárstva, ktorý sa vyrába iba v najlepších ročníkoch, zreje 24 mesiacov v dubových sudoch a minimálne 36 mesiacov v fľaši.
  4. Protos Verdejo: svieže a aromatické biele víno z oblasti Rueda, ktoré získava svoju osobitosť z odrody Verdejo.

Bodegas Protos sa neustále snaží zlepšovať svoje vína a procesy výroby prostredníctvom inovácií a výskumu.

PROTOS Reserva Ribera del Duero, 15,00%, 0,75l TRIVINO
Pre znalca
€29,95

Chuťová symfónia severného Španielska

Kód: 880540
PROTOS Crianza, 14,50%, 0,75l TRIVINO
€20,95

Víno s povestnou históriou a nadčasovou kvalitou

Kód: 880486
2 položiek celkom

Stránka 1 z 1 - 2 položiek celkom