4 hodnotenia

PROTOS Crianza, 0,75l

Víno s povestnou históriou a nadčasovou kvalitou

Položka bola vypredaná…
Vypredané
Kód: 880486
Značka: PROTOS
€20,95 €17,46 bez DPH
Kategória: Červené víno
Vhodná príležitosť: rodinná oslava, romantická večera, večer pri krbe, slávnostná príležitosť
Krajina pôvodu: Španielsko
Oblasť: Ribera del Duero
Odroda hrozna: Tempranillo (Tinta Roriz, Aragonez)
Objem: 0,75l
Zvyškový cukor: suché
Alkohol: 14,00%
Uzáver: korok
Vegan: nie
Bio: nie
? Hodnotenie VIVINO: 3,9
Položka bola vypredaná…

Harmonické červené víno s intenzívnymi ovocnými a korenistými arómami, komplexnou štruktúrou a dobrým potenciálom na starnutie.

Protos Crianza je španielske červené víno, ktoré sa vyrába vo vinárstve Bodegas Protos. Toto vinárstvo, založené v roku 1927, je jedným z najstarších a najprestížnejších vinárstiev v oblasti Ribera del Duero v severnom Španielsku. Názov "Protos" pochádza z gréčtiny a znamená "prvý", čo odráža pioniersky duch vinárstva.

Protos Crianza je vyrobené predovšetkým z odrody Tinto Fino (tempranillo), ktorá je typická pre región Ribera del Duero. Víno sa vyznačuje jasnou červenou farbou s fialovými tónmi a intenzívnymi arómami červeného ovocia, ako sú čerešne a čučoriedky, sprevádzané korenistými a dubovými tónmi.

Výroba tohto vína zahŕňa tradičné metódy pestovania a zberu hrozna, nasledované fermentáciou v nerezových nádržiach. Potom víno zreje po dobu 14 mesiacov v amerických a francúzskych dubových sudoch, čo mu dodáva hĺbku a komplexnosť. Po tomto období zrenia v sude, Protos Crianza zreje ešte najmenej 12 mesiacov v fľaši pred uvedením na trh.

V chuti vína Protos Crianza nájdete tóny červeného ovocia, vanilky, karamelu a praženého dubového dreva. Víno má veľmi dobrú štruktúru, s vyváženými kyselinami a tanínmi, čo mu umožňuje mať dobrý potenciál na starnutie.

Protos Crianza je ideálne na konzumáciu pri teplote okolo 16-18 °C a dokonale sa hodí k pečeným alebo grilovaným mäsovým jedlám, divine, jahňaciemu, bravčovému, silným syrom a paelle.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole:

Vinárstvo Bodegas Protos je jedným z najstarších a najprestížnejších vinárstiev v oblasti Ribera del Duero v severnom Španielsku. Bolo založené v roku 1927 skupinou miestnych vinohradníkov, ktorí sa spojili s cieľom produkovať kvalitné vína, ktoré by odrážali jedinečný terroir a tradície regiónu. Názov "Protos" pochádza z gréčtiny a znamená "prvý", čo symbolizuje pioniersky duch a inovácie, ktoré vinárstvo presadzuje.

Vinárstvo sa nachádza v meste Peñafiel, kde sa rozkladá v podzemných jaskyniach vytesaných do svahu pod hradom Peñafiel. Tieto jaskyne, ktoré boli používané na skladovanie vína už od stredoveku, poskytujú ideálne podmienky na zrenie vína vďaka konštantnej teplote a vlhkosti.

Bodegas Protos sa špecializuje na výrobu červených vín z odrody Tinto Fino (tempranillo), ktorá je typická pre oblasť Ribera del Duero. V posledných rokoch sa vinárstvo rozšírilo aj do oblasti Rueda, kde začalo produkovať biele vína z odrody Verdejo.

Vína Bodegas Protos sú známe svojou kvalitou, konzistenciou a jedinečným štýlom. Medzi najznámejšie vína patria:

  1. Protos Crianza: vyvážené a komplexné červené víno, ktoré zreje 14 mesiacov v amerických a francúzskych dubových sudoch a ďalších 12 mesiacov v fľaši.
  2. Protos Reserva: prémiové červené víno, ktoré zreje 18 mesiacov v dubových sudoch a minimálne 18 mesiacov v fľaši, čo mu dodáva väčšiu zložitosť a potenciál na starnutie.
  3. Protos Gran Reserva: vrcholný produkt vinárstva, ktorý sa vyrába iba v najlepších ročníkoch, zreje 24 mesiacov v dubových sudoch a minimálne 36 mesiacov v fľaši.
  4. Protos Verdejo: svieže a aromatické biele víno z oblasti Rueda, ktoré získava svoju osobitosť z odrody Verdejo.

Bodegas Protos sa neustále snaží zlepšovať svoje vína a procesy výroby prostredníctvom inovácií a výskumu.