Sangiovese

Sangiovese je jednou z najdôležitejších a najrozšírenejších odrôd červeného hrozna v Taliansku, najmä známa ako kľúčová odroda v Chianti a iných toskánskych vínoch. Tu sú niektoré zaujímavé aspekty o Sangiovese:

  1. Pôvod a Rozšírenie: Sangiovese má hlboké korene v talianskom vinárstve, najmä v Toskánsku. Jeho názov pravdepodobne pochádza zo starého talianskeho výrazu "Sanguis Jovis", čo znamená "krv Jupitera".

  2. Charakteristiky Vína: Vína z odrôdy Sangiovese sú známe svojou vysokou kyslosťou, strednými až vysokými tanínmi a koncentrovanými arómami červeného ovocia ako čerešne a slivky. Často obsahujú aj nuansy kvetov, bylín, tabaku a zemité tóny.

  3. Vinifikácia a Zrenie: Sangiovese môže produkovať širokú škálu štýlov vína, od sviežich, ovocných až po zložité, dobre zrené vína. Výroba vína často zahŕňa zrenie v dubových sudoch, čo prispieva k jeho štruktúre a komplexnosti.

  4. Rôzne Štýly a Zmesi: Sangiovese je často používané samo osebe alebo ako hlavná zložka v zmesiach, najmä v Chianti a Brunello di Montalcino. Táto odroda je tiež základom pre Super Toskánske vína, ktoré často kombinujú Sangiovese s Bordeauxskými odrôdami ako Cabernet Sauvignon a Merlot.

  5. Gastronomické Párovanie: Vína z odrôdy Sangiovese sú vynikajúce pri párovaní s talianskou kuchyňou, ako sú pokrmy na báze paradajok, grilované mäso, divina a syry. Ich vysoká kyslosť a taníny sa dobre hodí k bohatým a mastným jedlám.

  6. Odrodová Popularita: Sangiovese je cenené pre svoju schopnosť odraziť terroir a pre svoju flexibilitu v rôznych vinárskych štýloch, čo z neho robí jednu z najvšestrannejších a najuznávanejších talianskych odrôd hrozna.