Čo je to PET NAT?

Čo je to PET NAT?

PET NAT (skrátené z Pétillant Naturel) je perlivé víno vyrobené jednoduchším spôsobom než Champagne alebo iné perlivé vína, s jednou fermentáciou v jednom nepretržitom procese. Takže namiesto toho, aby sa najprv vyrábalo základné víno a potom pridával cukor a kvasinky na vytvorenie druhej fermentácie (ako pri Champagne), vinári plnia čiastočne fermentované základné víno do fliaš, ktoré potom pokračuje vo fermentácii vo fľaši a tvorí si bublinky. PET NAT alebo 'méthode ancestral' víno pochádza z Limoux na juhozápade Francúzska v 16. storočí, takže Champagne vďačí za svoju existenciu aj PET NAT, keďže to bol pôvodný spôsob výroby perlivých vín.

Avšak, PET NAT je veľmi odlišné od Champagne. Je prístupnejšie cenovo a chute sú všeobecne ovocnejšie. Kým Champagne sa spolieha na starnutie a autolýzu kvasiniek, aby dostal svoje typické kvasinkové, briošové arómy, PET NATs sú všeobecne určené na pitie mladé. S PET NAT dostanete charakteristickú sviežosť, ale aj priamy odraz zbieraného hrozna v aróme. Často sa tiež stáva, že je fľašované s trochou zvyškového cukru.

Pri oslavách možno otvoriť komplexné a nuansované šampanské, ale PET NAT je ľahší a menej alkoholický, čo ho predurčuje na vychutnávanie pri neformálnych stretnutiach, ako sú pikniky alebo príjemné obedové posedenia. Dobre sa hodí aj ako aperitív. Jeho mierne sladkastá chuť ho robí ideálnym vínom na začiatok každého večierku. Avšak nie všetky PET NATy sú rovnaké. Väčšina z nich je určená na rýchlejšiu konzumáciu. Teda keď je víno mladé a svieže na jar po zbere. Ale nájdete aj vážnejšie typy, ktoré sa môžu starnúť a rozvíjať komplexnosť, a ktoré si vyžadujú kombináciu s jedlom. Tieto sa hodí kombinovať napríklad s tapas, pričom skvele ladia a nenarúšajú paletu rôznych chutí.

Jedným z omylov o PET NAT je predstava, že ide o zakalené prírodné víno. Toto však neplatí pre všetky PET NATy. Napríklad Phaunus – PET NAT z regiónu Vinho Verde v Portugalsku – je vyrábaný prirodzeným spôsobom, ale zároveň je aj vyčistený (odstránia sa usadeniny). Konečný produkt je čisté, svieže víno, ktoré je menej náchylné na chyby než jeho zakalenejšie varianty.

 

 

Zhrnutie faktov o PET NAT

Fermentácia: PET NAT prechádza iba jednou fermentáciou, zatiaľ čo šampanské prechádza druhou fermentáciou (vyvolanou pridaním cukru).

Vek fliaš: PET NAT sa zvyčajne pije mladé (1-3 roky od zberu), klasické šampanské potrebuje niekoľko rokov, aby dozrelo a rozvinulo svoju charakteristickú komplexnosť.

Výroba: Väčšina výrobcov PET NAT sa riadi organickým a často dokonca biodynamickým prístupom. Považujú sa za remeselných vinárov a každý rok vyrobia len obmedzené množstvo fliaš. Na druhej strane, tradiční výrobcovia šampanského získavajú hrozno od stoviek prevažne neekologických farmárov. Existujú však výnimky z pravidla. Čoraz väčší počet mladých výrobcov spochybňuje tradičný spôsob výroby šampanského.

Chuť: PET NAT je často opisované ako „funky“, pretože nepoznáme rozsah aróm, ktoré poskytujú. Tieto vína sú s určitosťou perlivé, niekedy jemne sladké a majú prevažne ovocné arómy (hruška, citrón, jablko). Okrem toho sú PET NATs často zakalené, pretože mnohí výrobcovia svoje vína nefiltrujú. Na druhej strane šampanské má komplexnejšie arómy a zvyčajne aj viac bubliniek v dôsledku druhej fermentácie.

Dizajn: Klasické šampanské sa riadi veľmi tradičným – „kráľovským“ a niekedy jednotným štýlom balenia (zlaté písmená, ornamenty, oldschoolové fonty, embosovanie atď.). PET NATs vyzerajú úpne odlišne. Sú výkladnou skriňou pre mladých dizajnérov, hrajú sa so slovíčkami, sú farebné a vyzerajú rovnako funky, ako chutia. Balenie sa tiež zvyčajne líši v jednom dôležitom detaile: Fľaše šampanského sú uzatvárané charakteristickými veľkými zátkami. PET NAT, na druhej strane, je zvyčajne uzatváraný len skromným korunkovým korkom, alebo pivným uzáverom.

Cena: PET NATs sú cenovo dostupnejšie ako klasické šampanské. Môžete získať dobré, remeselné PET NAT za menej ako 15 EUR.

Pôvod: Šampanské sa nazýva len šampanské, ak pochádza z oblasti Champagne vo Francúzsku. Ďalšie známe šumivé vína pochádzajú zo Španielska (Cava) a Talianska (Prosecco). Dobré maškrty sa vyrábajú po celom svete: Nemecko, Francúzsko, Rakúsko, Španielsko, Austrália, dokonca aj Brazília.