Syrah (Shiraz)

Syrah, známa tiež ako Shiraz v niektorých častiach sveta, je významná červená odroda hrozna, obľúbená pre svoje intenzívne, robustné vína. Tu sú niektoré zaujímavosti o Syrah:

  1. Pôvod: Syrah má svoje korene vo Francúzsku, najmä v regióne Rhône, kde je stále kľúčovou odrodou. Pôvod tejto odrody je predmetom špekulácií, ale genetické štúdie naznačujú, že je pravdepodobne pôvodom z juhovýchodného Francúzska.

  2. Charakteristiky Vína: Syrah produkuje plné, robustné a často vysoko taninové vína. Chuťový profil zahŕňa tmavé ovocie ako sú černice a slivky, korenené tóny (čierne korenie, bylinky), a v zrených vínoch môžete cítiť nuansy dymu, kože a čokolády.

  3. Vinifikácia a Zrenie: Vína z odrôdy Syrah často zrievajú v dubových sudoch, čo im dodáva bohatšie tóny a komplexnosť. Môže produkovať vynikajúce vína s potenciálom dlhodobého starnutia.

  4. Štýly a Regionálne Rozdiely: V rámci regiónu Rhône môžete nájsť štýlovo rozdielne Syrah vína, od bohatých a robustných v severnej časti po ovocnejšie a jemnejšie v južnej časti. V Austrálii, kde sa nazýva Shiraz, sú vína často bohatšie, plnšie s vyšším obsahom alkoholu.

  5. Gastronomické Párovanie: Syrah/Shiraz sa dobre hodí k bohatým a výrazným jedlám, ako sú grilované mäso, divina, pikantné pokrmy a zrelé syry.

  6. Populárnost a Rozšírenie: Okrem Francúzska a Austrálie je Syrah/Shiraz pestovaný aj v mnohých iných vinárskych regiónoch, vrátane USA, Južnej Afriky, Argentíny a Čile.

Alternatívne Názvy:

  • Shiraz - najčastejší alternatívny názov, používaný hlavne v Austrálii a Južnej Afrike.
  • Hermitage - historický názov používaný v niektorých častiach severnej Rhône, najmä v regióne Hermitage, kde Syrah produkuje niektoré zo svojich najslávnejších vín.